gov.il
א' אדר א תשע"ו 10/02/2016
عربي English
ממשל זמין לילדים
חיפוש:
gov.il
בכל אתרי הממשלה
חפש
עמוד הבית
משרדים ורשויות
נושאים
קהלי יעד
מדריכים
שירותים בקליק
gov.il Welcome to the Israel Government Portal gov.il
 עמוד הבית   מדריכים   מדריך לנוהגים ברכב   לימודי נהיגה והוצאת רישיון נהיגה   המבחן העיוני (תאוריה)   
לימודי נהיגה והוצאת רישיון נהיגה
המבחן העיוני (תאוריה)
 
המבחן העיוני בודק את שליטתכם בחוקי התנועה, התמרורים, תפעול הרכב, וכללי ההתנהגות הנכונה והבטוחה בדרך. רצוי לגשת למבחן העיוני סמוך לתחילת לימודי הנהיגה.
 
כיצד נערך המבחן העיוני?
המבחן העיוני הוא מבחן ממוחשב שמפעילים זכיינים פרטיים במרכזי בחינות ייעודיים. המבחן מורכב מ-30 שאלות שלכל אחת מהן ארבע תשובות אפשריות ("מבחן אמריקאי"), מתוכן יש לענות נכון על לפחות 26 שאלות. זמן המבחן הוא 40 דקות. שאלות הבחינה נערכו בצורה ברורה, נוחה וקלה להבנה.
כדי לסייע לנבחנים להבין את השאלות ולמנוע מהם טעויות מיותרות, לחלק גדול מהשאלות מצורפים תמונות, אמצעי המחשה ותמרורים בצדי השאלות. מאגר התמרורים מבוסס על תמרורים מלוח התמרורים שפרסם משרד התחבורה. מבחני התיאוריה הממוחשבים מתבצעים באמצעות מחשבים מתקדמים שמזהים את הנבחנים ומצלמים אותם, באמצעות מצלמה דיגיטלית. צילום הנבחנים נועד למנוע זיופים או ניסיונות התחזות.

השאלות המופיעות בבחינה נלקחות מתוך מאגר ובו 1,800 שאלות, המתפרסם באתר משרד התחבורה.
מתי והיכן נבחנים?
משרד התחבורה מבצע את מבחני התאוריה באמצעות מפעילים פרטיים (אנקורי, מרכז הישיבות בני עקיבא) במרכזי בחינה

המבחנים נערכים בדרך כלל בין השעות 08:00 בבוקר עד 19:00 בערב, ובימי שישי וערבי חג עד השעה 12:30. שימו לב: ביישובים מסוימים יש להירשם למבחן מראש.

נבחנים במבחן התאוריה יכולים להזמין תור לבחינה, ולשלם עליה באתר האינטרנט.
את התשלום ניתן לבצע גם בסניפי הבחינה. מומלץ להזמין תור מראש.

 רשימת מרכזי הבחינה
מה צריך להביא למבחן?
 טופס בקשה לרישיון נהיגה (רש"ל 18, "הטופס הירוק") עם תמונה מוטמעת של המבקש, מאושרת בחתימתו של רופא, ובדיקת ראייה (שירות זה ניתן לקבל ללא תשלום בתחנות הצילום של טלדור או של פמי פרמיום) חתומה על ידי אופטומטריסט מורשה. על הטפסים להיות חתומים על ידי רופא ואופטומטריסט בחותמת וחתימה בכתב יד. חיילים בשירות סדיר וקבע יחתימו על הטופס רופא שעיין בתיקם הרפואי.

שימו לב – טופס רש"ל 18, כולל בדיקות רפואיות, תקף לשנתיים בלבד. בנוסף, בתחנה שבה תתבצע בדיקת הראייה יש להסביר לאיזה סוג רישיון מתבצעת בחינת התאוריה.

 שובר תשלום של אגרת המבחן. התשלום מתבצע בכרטיס אשראי בפורטל זימון תורים או בסניפי הדואר. על המבקש לפנות ישירות לסניף הדואר ולשלם עבור השירות באמצעות אגרה המסופקת בסניף. במכללה הארצית להכשרה מקצועית התשלום מתבצע באתרי התאוריה במזומן בלבד.

 תעודת זהות, או אחת מהתעודות הבאות: דרכון בתוקף, תעודת חוגר, תעודת קצין או תעודת חוגר.
מתי והיכן מקבלים את התשובה?
בתום הבחינה עליכם לחזור לעמדת הרישום, שם תתבצע קריאה חוזרת של טופס הבחינה באמצעות קורא הברקוד. לא ניתן לקבל תשובות באתר משרד התחבורה או במענה הקולי. הטופס המקורי יוחזר לכם במקום עם תוצאת הבחינה.

 נבחנים שעברו את המבחן יקבלו דף מודפס, הכולל פרטים אישיים ואת תוצאת הבחינה. בתחתית הטופס יירשם: "לצורך לימוד נהיגה או מבחן נהיגה מעשי, חייב באישור כשרות רפואית מרשות הרישוי".
 נבחנים שנכשלו במבחן יקבלו מפקיד הקבלה דף מודפס הכולל פרטים אישיים, ואת תוצאת הבחינה הכוללת את כל התשובות השגויות, בצירוף התשובות הנכונות.
מה עושה מי שנכשל במבחן?
אם נכשלתם, תוכלו להיבחן שוב כבר למחרת, אך מומלץ לשנן היטב את החומר ולגשת למבחן נוסף אחרי 7 ימים לפחות. אין הגבלה על מספר הפעמים שתוכלו להיבחן.
אם ברצונכם לערער על תוצאות המבחן, יש להגיש ערעור בכתב לרב-בוחן האחראי על מבחני הנהיגה בסניף משרד הרישוי בו נערך המבחן, תוך 72 שעות מביצוע המבחן. ניתן למלא טופס בקשה לערעור על תוצאות מבחן עיוני/מעשי. מענה סופי או מענה ביניים על הערעור יינתן לפונה לא יאוחר מ-14 יום מהגעת הפנייה אל הממונה המטפל.
האם ניתן להיבחן בשפה זרה?
המבחנים נערכים בשפות עברית, ערבית, אנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית בכל דרגות רישיונות הנהיגה, למעט דרגת טרקטור, שבה המבחן מתקיים בשלב זה רק בשפות עברית וערבית. מבחן לאופנוע מדרגה A בשפה הערבית ייערך במשרד הרישוי בלבד.
מי רשאי להיבחן בעל פה?
 מי שאינו יודע קרוא וכתוב, וברשותו אישור על שנות השכלה מהמועצה המקומית במקום מגוריו.
 בעלי ליקויי למידה (דיסלקציה וכדומה) המחזיקים באישור ממאבחן רפואי, אישור מבית הספר בו למדו או אישור ממשרד החינוך.
 עולה חדש הנמצא עד שלוש שנים בארץ, ואינו דובר אף אחת מהשפות שבהן נערך המבחן. יש לצרף לבקשה תעודת עולה.

תלמיד נהיגה המעוניין במבחן עיוני בעל פה יגיש בקשה במשרד הרישוי בחולון, בחיפה או בירושלים, בצירוף המסמכים הנדרשים.
מה תוקף המבחן העיוני והבדיקות הרפואיות?
המבחן העיוני והבדיקות הרפואיות תקפים לשנתיים בלבד. אם במהלך פרק זמן זה לא נבחנתם בבחינה מעשית (טסט), תיאלצו לעבור מחדש הן את הבדיקות הרפואיות והן את המבחן העיוני.
נושאים במדריך זה

הוצאת רישיון נהיגה

המבחן העיוני (תאוריה)

אובדן רישיון נהיגה

המבחן המעשי (טסט)

תקנות נהג חדש

הכשרת נהגים מקצועיים

האם דף זה עזר לך?       כן   לא

   
עזרה וכלים
איתור בית ספר לנהיגה
משרד הרישוי: קבלת קהל
תחנות צילום מורשות
טפסים
בקשה לערער על תוצאות מבחן עיוני או מעשי
שערי מטבע חוץ
עדכון אחרון: 10/02/2016
דולר ארה''ב3.564
אירו4.6786
ליש''ט5.5284
מחשבון המרת מט''ח
תשלומים
מדריכים
מכרזים
דרושים בשירות המדינה
שירות התעסוקה
W3C-WAI העמוד עומד בקריטריונים לרמה 1 לפי הנחיות הנגישות של